Działanie wody opadowej przesiąkającej do podłoża podobnie jak nadmiar wody gruntowej może mieć destrukcyjny wpływ na obiekty budowlane, konstrukcje ziemne oraz stan poszczególnych warstw ziemi, powodując ich erozję, namiękanie, a czasem prowadząc do niebezpiecznych osunięć terenu. Zastosowanie odpowiednich materiałów zabezpieczających pozwala na odcięcie dopływu wody, a jednocześnie daje możliwość odprowadzenia jej poza zagrożony obszar. Rozwiązaniem, które sprawdzi się w takich sytuacjach, mogą być maty drenażowe. Przekonajmy się, czym są, jak działają oraz sprawdźmy, co można chronić przy ich użyciu.
Jaka jest budowa i funkcja mat drenażowych?
Maty drenażowe powstają z połączenia trzech warstw materiału o odmiennych właściwościach, które powstrzymują przenikanie wody w głąb podłoża, a jednocześnie pozwalają na jego spływanie w wybranym kierunku. Składają się one z dwóch powłok zewnętrznych – obłogowej znajdującej się od strony chronionego obszaru, która jest odporna na uszkodzenie w wyniku korozji biologicznej, a także przepuszcza wodę – oraz zlokalizowanej po stronie gruntu, zatrzymującej wodę. Między nimi znajduje się rdzeń z siatki polipropylenowej o ażurowej strukturze, który zapewnia możliwość spływania wody w wybranym kierunku. Wszystkie trzy powłoki są złączone rozmieszczonymi w równoległych do siebie liniach przeszyciami. Maty służą do zbierania i wyprowadzania wody, pomagają w filtracji wody opadowej, a także zapobiegają uszkodzeniu gruntu, wzmacniając go, jak również separując od siebie jego różne warstwy.
Do czego używa się mat drenażowych?
Maty drenażowe mogą służyć do wykonania drenażu pionowego, a więc ochrony konstrukcji przed przesiąkaniem i podciąganiem kapilarnym wody np. fundamentów lub murów oporowych. Są przydatne przy drenażu poziomym – m.in. do odwadniania tuneli, przejść i garaży podziemnych, a także dużych powierzchni – choćby boisk i placów parkingowych. Sprawdzą się ponadto przy budowie tarasów lub zielonych dachów oraz przy obiektach inżynieryjnych takich, jak wały przeciwpowodziowe i nasypy. Będą niezastąpione, jeżeli zajdzie potrzeba ochrony skarp i zabezpieczenia składowisk odpadów.