Działanie części składowych infrastruktury przesyłowej, a zwłaszcza rurociągów wiąże się z koniecznością korzystania ze szczeliw przy połączeniach elementów statycznych i pozostających w ruchu, znajdujących się w pompach i zaworach. Muszą one być odporne na substancje, z jakimi będą miały kontakt, a także znosić wysokie lub obniżone temperatury, jak też wytrzymywać częste przemieszczanie się podzespołów ruchomych, nie ulegając szybkiemu wytarciu. W przypadku szczeliwa pompowego i zaworowego znaczenie ma jednak też cena, jaką trzeba za nie zapłacić. Przekonajmy się, czym charakteryzują się te materiały i zobaczmy, z jakim wydatkiem należy się liczyć przy ich kupnie.
Jakie szczeliwa wykorzystuje się w pompach?
Pompy wykorzystywane w zastosowaniach przemysłowych to w dużej mierze konstrukcje dławicowe, które wymagają dobrego uszczelnienia wału obracającego rotorem. Tradycyjnym i najdoskonalszym rozwiązaniem jest korzystanie z uszczelnień sznurowych. Są one umieszczane wokół dławicy, gdzie zapobiegają gwałtownym ubytkom pompowanej cieczy. Gwarantują prostą instalację, wysoką żywotność, a także możliwość bezproblemowego i długiego magazynowania bez pogorszenia się parametrów eksploatacyjnych.
Od czego zależy cena szczeliwa pompowego?
Szczeliwa pompowe są wykonywane z różnych substancji, rozmaite będą także ich wymiary, które mogą wynosić od kilku do kilkudziesięciu milimetrów, jeżeli chodzi o wysokość tworzących je ścianek. Cena, jaką trzeba zapłacić za poszczególne produkty, będzie związana z ilością materiału, jaki musiał zostać zużyty do jego wytworzenia. Konkretne typy szczeliw z przędzy węglowej, teflonowej, grafitowej czy ceramicznej są więc wyceniane na podstawie swej masy. Koszt zakupu będzie zatem uzależniony od typu i potrzebnej odbiorcy ilości.