Funkcjonowanie większości maszyn i urządzeń przemysłowych wymaga stosowania rozwiązań, które pomogą w odseparowywaniu od siebie różnych elementów, a także zagwarantowaniu szczelności w miejscach połączeń konstrukcyjnych. Wynika to z konieczności powstrzymania nadmiernego wychładzania się poszczególnych części albo zapobiegania ich nagrzewaniu. Jest pomocne również w wyeliminowaniu możliwych wycieków oraz utrzymaniu właściwego ciśnienia lub uchronieniu się przed zanieczyszczeniami. Niezawodnym sposobem na dostarczenie odpowiednich materiałów jest użycie płyt uszczelniających. Przekonajmy się, z czego się je wykonuje oraz zobaczmy, gdzie będą się sprawdzały.

Czym są płyty uszczelniające?

Płyty uszczelniające nazywane także uszczelkarskimi to arkusze materiału o sporej powierzchni, które pozwalają na przygotowanie potrzebnych uszczelek o kształtach dopasowanych do geometrii konkretnego podzespołu. Dają one możliwość zabezpieczenia połączenia przed oddziaływaniem czynników niepożądanych, takich jak temperatura i ciśnienie, a także substancjami – wodą, parą wodną, gazami, cieczami zawierającymi rozpuszczalniki, kwasy lub zasady, a także alkohole czy pochodne ropy naftowej – benzyny, oleje i smary.

Z jakich materiałów powstają płyty uszczelniające?

Płyty uszczelniające mogą być wykonywane z różnych materiałów w zależności od potrzeb. Najliczniejszą grupę stanowią różne odmiany elastomerów, które łatwo dopasowują się do uszczelnianych powierzchni, a przy tym dobrze znoszą kontakt ze związkami chemicznymi. Wśród najczęściej używanych znajdują się m.in. syntetyczny kauczuk NBR, teflon oraz włókniny wzmacniane aramidem lub włóknem węglowym.

Gdzie używa się płyt uszczelniających?

Płyty uszczelniające są wykorzystywane w przypadku połączeń znajdujących się w urządzeniach mechanicznych, elementach silników, instalacjach przesyłowych oraz rurociągach. Sprawdzają się także np. w aparaturze kontrolno-pomiarowej, armaturze przemysłowej, zaworach, pompach czy filtrach. Stosuje się je m.in. w piecach i kotłach przy transporcie pary technologicznej.