Prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury przesyłowej wykorzystywanej w różnych zastosowaniach przemysłowych wymaga zachowania pełniej szczelności używanej armatury. Wycieki mogą być groźne ze względu na ich skład chemiczny, temperaturę oraz ciśnienie. Jednym z rozwiązań pozwalających na ochronę przed rozszczelnieniem jest montaż szczeliwa zaworowego, które umożliwia osiągnięcie rezultatów porównywalnych z uszczelnieniami mechanicznymi, jeżeli chodzi o trwałość, jednak jest o wiele tańsze w eksploatacji i bardzo łatwe podczas wymiany. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Dlaczego w zaworach stosowanych w armaturze przemysłowej niezbędne są szczeliwa sznurowe?

Działanie zaworów używanych w przemysłowej instalacji przesyłowej wymaga zachowania pełnej szczelności między korpusem a podłączanymi do niego rurami. Równie ważne będzie zadbanie o to, by wyciek nie nastąpił na styku dławicy i trzpienia przenoszącego ruchy pokrętła na pozycję elementu blokującego lub ograniczającego przepływ. Do uszczelniania styku między trzpieniem a kołnierzem dławicy stosuje się często szczeliwo sznurowe wykonane z dopasowanego do charakterystyki przesyłanego medium materiału. Jest ono montowane w postaci zwojów zakładanych w taki sposób, by łączenie końcówek było w stosunku do siebie przesunięte w celu lepszej ochrony przed ewentualnym przeciekiem. Odpowiednio sprężony sznur sprawdzi się również w przypadku instalacji pracujących pod dużym ciśnieniem i w znacznych temperaturach. Warto pamiętać, że dla zaworów wymogi co do szczelności są dużo wyższe niż dla pomp, dlatego zarówno dobór materiału, jak i jego montaż musi być prowadzony z najwyższą starannością.

Jakie sznury uszczelniające wykorzystuje się w zaworach?

Materiał sznura zależy od charakterystyki instalacji, w jakiej będzie on stosowany. Przy wysokich wymaganiach co do ciśnienia i temperatury używa się zwykle szczeliwa ze zbrojeniem wykonanym z grafitu i silnie sprężonego. Przy mniejszych obciążeniach wykorzystuje się często sznury z materiałów zawierających teflon (PTFE), aramid albo włókna węglowe.